Jak czytać etykiety?

„Umiejętność czytania etykiet” to dobry sposób na podejmowanie słusznych decyzji zakupowych. Producenci i specjaliści od marketingu żywności potrafią w dość zawiły sposób przekazać informacje, co w środku kryj dany produkt.

Oto kilka wskazówek jak czytać etykiety:

1. Nie sugeruj się frontową stroną opakowania.

Zapamiętaj, że frontowa strona opakowania to materiał reklamowy i wszelkie informacje tam zawarte mają klienta przyciągnąć. Napisy „wysokobiałkowy”, „100% witaminy C”, „pełne ziarno”, „prawdziwe owoce” należy traktować jak zwykłą reklamę. Producenci często używają tych haseł, aby zdobyć klienta, przyciągnąć jego uwagę, wyróżnić produkt w gąszczu innych wyrobów na półce. Hasła te są nagminnie umieszczane na opakowaniach i aby się nim nie dać zwieść należy pamiętać, że właściwy skład produktu i tabelę odżywczą znajdziesz na odwrocie.

2. Ustal wielkość porcji

To jest bardzo istotny element całej układanki. Biorąc z półki jakiś produkt ustal wielkość jednej porcji i liczbę porcji w opakowaniu. Tu można być bardzo zaskoczonym. Producenci podają zawartość składników na 100 g produktu – w opakowaniu może być 300g, zatem wszystkie składniki należy pomnożyć razy trzy. Zapis „5 g cukru na porcję” dotyczy porcji na przykład jednej z trzech zawartych w całym opakowaniu. Jeśli zjesz całe opakowanie to łącznie skonsumowałeś 15g cukru.

3. Sprawdź zawartość błonnika

Sięgaj po produkty, które zawierają co najmniej 3g błonnika na porcję (przy zawartości kalorycznej 80) lub 2g na porcję dla produktów mniej kalorycznych.

4. Sprawdź źródło węglowodanów

Węglowodany to cukry, błonnik i inne. Sprawdź na liście składników, czy źródłem węglowodanów jest pełne ziarno, cukier naturalnie występujący w produkcie czy może cukier dodany. Nie zawsze jest to takie oczywiste.

5. Określ zawartość cukru w produkcie

„Cukier” na etykiecie to jednocześnie cukier dodany, który w nadmiarze bardzo szkodzi zdrowiu (sacharoza, może być też pod innymi nazwami) oraz cukier naturalnie występujący w owocach (fruktoza), mleku (laktoza).

Zatem biorąc do ręki jogurt naturalny mamy pewność, że zawartość cukru dotyczy tylko cukru naturalnie występującego w tym produkcie. Jednak jeśli weźmiemy jogurt smakowy możemy mieć pewność, że cukier w tabeli odżywczej będzie odnosił się do cukru naturalnie występującego w wyrobie oraz cukru dodanego. Sprawne określenie zawartości cukru w produkcie pozwala na łatwe porównanie dwóch rodzajów jogurtów, dwóch rodzajów płatków czy pieczywa ze sobą. Wybranie lepszej opcji, czyli produktu z mniejszą zawartością cukru. Zapamiętaj, że 1 mała łyżeczka zawiera 5g cukru.

6. O produkcie najwięcej mówi lista składników, nic lepiej go nie określi

Największy udział wagowy ma pierwszy składnik wymieniony na liście, a ostatni- najmniejszy udział.

Jeśli wśród trzech pierwszych składników na etykiecie znajduje się cukier, dobrze jest poszukać czegoś innego. Jednak jeśli cukier jest czwarty na liście, ale przed nim znajduje się woda, liczy się on jako jeden z pierwszych trzech składników.

Pamiętaj, że niektórzy producenci podają w składzie cukier pod wieloma postaciami. Dzięki temu nie jest on wymieniony jako jeden z pierwszych składników, ale pojawia się w kilku miejscach dalej. W takim przypadku należy się kierować całkowitą zawartością cukru w produkcie.

  • Sięgaj po produkty, w których jako pierwszy składnik wymieniona jest mąka „ z pełnego przemiału”, „pełnoziarnista”, „razowa”.
  • Unikaj produktów zawierających tłuszcze uwodornione (utwardzone) lub częściowo utwardzone. Wszelkiego rodzaju ciasteczka.
7. Kupuj produkty spożywcze w postaci naturalnej

Napis na opakowaniu „100% owoców” nie oznacza, że produkt jest lepszy od zwykłych słodyczy. Zdarza się, że zwykły baton ma o połowę mniej cukru niż „stuprocentowy” baton owocowy.

Zawsze lepiej zjeść jabłko niż mus jabłkowy, oraz truskawki niż baton truskawkowy.

8. Mocno ograniczaj produkty z dodatkiem substancji chemicznych

Do produktów najbardziej niezdrowych należą te które zawierają dużo różnych dodanych substancji chemicznych: konserwujących, smakowych, zapachowych, barwiący.

9. Rozważnie podchodź do produktów niskotłuszczowych i beztłuszczowych.

W produktach niskotłuszczowych i beztłuszczowych, cukier często zastępuje tłuszcz. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, producenci usuwając go z pokarmu muszą poprawić smak wyrobu, co w większości przypadków oznacza niestety dosładzanie. Najlepiej sięgać po produkty z normalną zawartością tłuszczu, zwyczajnie spożywając mniejsze ich ilości zamiast wybierać pozycje beztłuszczowe, dostarczając w zamian cukier dodany.

Jeśli dotychczas nie przestrzegałaś zasad zdrowego żywienia, często sięgałaś po słodycze, a nawet podejmowałaś bezskuteczną walkę z łaknieniem na słodkie smaki, warto jeszcze raz przyjrzeć się jadłospisowi i podjąć walkę ze swoimi słabością pod okiem dietetyka.

Warto szukać rozwiązań, które pomogą nam w odzyskaniu swoich smaków na nowo. Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestii przygotowania zaleceń żywieniowych lub jadłospisu opartego o zasady zdrowego żywienia zapraszam do zapoznania się z ofertą.

Podobne wpisy